Poza działaniami zmierzającymi do zaopatrzenia mieszkańców w wodę o jak najlepszej jakości, każde przedsiębiorstwo wodociągowe powinno podjąć prace ograniczające straty wody.
To zadanie, obok wysokiej jakości świadczonych usług, jest dla naszego Przedsiębiorstwa niezwykle istotne z wielu powodów.
W znaczeniu lokalnym, ograniczenie strat wody, to mniejsze koszty działalności Przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, tańsza woda dla mieszkańców.
Racjonalne wykorzystanie wody pitnej, to także istota działań na rzecz ekologii w znaczeniu światowym. Błędnym jest myślenie, że problem braku wody dotyczy tylko i wyłącznie Krajów Trzeciego Świata. Dzisiaj projekty na temat oszczędności wody, realizowane są przez najnowocześniejsze kraje. Także Polska, chociażby w ramach organizacji Green Cross Poland, takie projekty podejmuje.
Musimy jednak pamiętać, że działania ekologiczne będą znacznie skuteczniejsze, gdy każda najmniejsza komórka społeczna, będzie miała świadomość ekologiczną.
    
Z takiego właśnie założenia wyszliśmy, decydując się na inwestycję zmierzającą do ograniczenia strat wody. Inwestycja ta prowadzona jest na terenie całej Wrześni i polega na wdrożeniu systemu ciągłego monitoringu sieci wodociągowej po to, by zdobyć informacje na temat miejsca wycieków niekontrolowanych.
W tym celu miasto zostało podzielone na 6 stref – sektorów pomiarowych. W każdej strefie na sieci wodociągowej  zamontowano przepływomierze, które mierzą wodę wpływającą do i wypływającą ze strefy oraz wskazują jej ciśnienie na rurociągu.
Dzięki czujnikom, zlokalizowanie wycieku na sieci odbywać się będzie w dużo krótszym czasie, co nie tylko ograniczy starty wody, ale także pomoże w ustaleniu, który rurociąg w pierwszej kolejności podlegać powinien modernizacji, bądź wymianie.
Inwestycja prowadzona jest w oparciu o technologię i doświadczenie firmy Złote Runo z Warszawy. Przebieg pracy czujników zapisują rejestratory, a te z kolei z wykorzystaniem modemu GSM przekazują dane do systemu działającego w oparciu o oprogramowanie PMAC. Dzięki takiemu rozwiązaniu dyspozytor na stacji uzdatniania wody, ma możliwość podglądu i stałej kontroli przepływu wody w sieci.

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.